Czy staw Skrzynczyna stanie się wizytówką miasta?

Czy staw Skrzynczyna stanie się wizytówką miasta?

Rewitalizacja Skrzynczyny zakończona. Długo wyczekiwana inwestycja stała się faktem. Mieszkańcy liczą, że staw ten na nowo stanie się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Staw Skrzynczyna zlokalizowany jest na Osiedlu Tysiąclecia, w południowej części Sędziszowa Młp., na wschód od cmentarza parafialnego.




Swoją świetność akwen przeżywał przed 1939 r., kiedy to w lecie był miejscem wypoczynku nad wodą, a zimą jazdy na łyżwach. Przez cały rok można było spotkać tam wędkarzy. Po wojnie staw zanieczyściła pobliska gorzelnia i powoli ulegał degradacji.

W ubiegłym roku było to miejsce bardzo zaniedbane. Do czasu aż nie podjęto decyzji o ratowaniu tego historycznego miejsca i nie przekuto tego w czyn. Efekt? Rewitalizacja, której finał miał właśnie miejsce. Na początku oczyszczono i odmulono zbiornik.

Staw ze względu na brak stałego dopływu wody zaczął zarastać, a poziom wody obniżył się.

– Nie było naturalnego zasilania w wodę. Kiedyś było nim źródło. W związku z obniżonym stanem wód podziemnych było to niemożliwe. Woda wysychała, a ryby zaczynały znikać. Wydawało się, ze to miejsce czeka bardzo smutny koniec. Zdecydowaliśmy się jednak go ratować – zaznaczył burmistrz Bogusław Kmieć.

Obok zbiornika utworzono dwie ścieżki edukacyjne: jedna z nich jest poświęcona faunie i florze, druga zaś grzybom, które występują w polskich lasach. Zamontowano też bramy wejściowe i ławki.




Na stawie pojawiła się pływająca po nim fontanna. Urządzenie działa codziennie w godz. 9-23. Wysokość strumienia dyszy głównej będzie sięgać 12 metrów. Fontanna ma cieszyć oko i natleniać wodę – a to ze względu na plany zarybienia akwenu.

Gdy rybostan się odnowi, na Skrzynczynę będzie można również wybrać się z wędką. Obowiązywać będzie forma „no kill”, czyli „łowię, ale nie zabijam ryb, tylko wrzucam je z powrotem do wody”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.