Czy zimą czekają nas „piruety” na drogach?

Czy zimą czekają nas "piruety" na drogach?

Niepokojące sygnały dochodzą ze Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Okazuje się, że są ogromne problemy z solą. Starosta Witold Darłak nie wyklucza, że zimą drogi powiatowe będą posypywane jedynie piaskiem.

W Starostwie Powiatowym w Ropczycach już teraz trwa procedura dotycząca zakupu materiałów do walki z lodem i śniegiem na drogach.
Wiele wskazuje na to, że zimą będzie to wyglądało inaczej niż w latach poprzednich. A to ze względu na sól, której prawdopodobnie nie będzie.

– Mamy przeogromny problem związany z sytuacją na wschodzie. Do tej pory zakup soli drogowej odbywał się z Ukrainy i z Białorusi. W tej chwili nie może być on realizowany. Na dostawie z jedynej kopalni soli drogowej w Polsce „rękę położyła” Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Samorządy mają więc ogromne problemy z zakupem tego materiału – mówi Witold Darłak, starosta ropczycko-sędziszowski.

Starosta podał przykład powiatu dębickiego, gdzie ceny soli poszły w górę prawie trzykrotnie.

– Nasi sąsiedzi ogłosili przetarg i zamiast 350 zł za tonę wyszło im ok. 800-1000 zł. Dodatkowo dostawca nie określił, w jakiej ilości dostarczy im sól i kiedy w ogóle to nastąpi. Jeśli i u nas taka sytuacja nastąpi, to już dzisiaj informuję, że będziemy dostosowywać nasze drogi do wymogów, jakie nakłada na nas ustawa o zimowym utrzymaniu dróg powiatowych. A więc będzie odśnieżanie i posypywanie piaskiem.
– Nie będzie doprowadzania do „czarnej drogi”, czyli do standardu, do jakiego się przyzwyczailiśmy. Nie jest to od nas zależne. Będziemy w tym zakresie podejmować jeszcze przeróżne działania. Mam kilka pomysłów, jak z tego wybrnąć. Czy się uda, nie wiem. Ale już dzisiaj informuję o takim problemie. Oczywiście będziemy mieli zimą boksy na sól drogową, tylko nie wiem czy one nie będą stały puste…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.