Lockdown w całym kraju. Będą nowe obostrzenia

Lockdown w całym kraju. Będą nowe obostrzenia

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował dziś o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Lockdown dotyczy całego kraju i wchodzi w życie od najbliższej soboty (20.03).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 procent, a zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych (wzrost o 17 proc.).

Atak koronawirusa

Obecnie w Polsce jest:

  • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
  • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
  • 8444 wolne łóżka
  • 786 wolnych respiratorów.




Minister Adam Niedzielski podkreślił, że przyczyną rozwoju trzeciej fali pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa. Oświadczył, że trzeba w tej sytuacji podjąć odpowiednie kroki.

– Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań. Już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tysięcy i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza. W kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń, zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu. Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza – zaznaczył.

Lockdown od soboty

Nowe obostrzenia obowiązywać będą od soboty, 20 marca. Dotkną przede wszystkim uczniów klas I-III szkół podstawowych, które wrócą do nauki zdalnej.

– Obowiązywać ma to przez trzy tygodnie, do 9 kwietnia. Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii – tłumaczył minister.

Szef resortu zdrowia zaapelował również do pracowników szeroko pojętej administracji państwowo-samorządowej, aby w miarę możliwość przeszli na pracę zdalną.

– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – powiedział. Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy „w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej – zaznaczył Niedzielski.




Zamknięte zostaną

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.