Muzeum rosyjskiego sprzętu wojskowego w Sędziszowie Młp. nie będzie?

Muzeum rosyjskiego sprzętu wojskowego w Sędziszowie Młp. nie będzie?

Michaił Strelnikow, prezes polsko-ukraińskiej fundacji, obiecał publicznie, że rezygnuje z budowy w Sędziszowie Młp. Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem. Zaznaczył, że placówka, w której wystawiony będzie zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy, powstanie gdzie indziej.   

O planach powstania muzeum na 50-arowej działce przy drodze krajowej nr 94 w Sędziszowie Młp. informowaliśmy na portalu wielokrotnie.




Przypomnijmy, że placówka miała stanowić świadectwo agresji na Ukrainę. Miał tam być wystawiony zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy, w tym czołgi, działa, śmigłowce, artyleria samobieżna, haubice, wyrzutnie rakiet, czy bojowe wozy piechoty.

Inicjatywa ta wzbudziła jednak ogromne kontrowersje, a także sprzeciw lokalnej społeczności. Zdecydowane „NIE” muzeum powiedziała też Rada Miejska.

Rada Miejska sprzeciwia się powstaniu w Sędziszowie Młp. muzeum rosyjskiego złomu wojskowego

W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Bogusław Kmieć, podkreślając, że w żaden sposób nie brał udziału w inicjatywie powstania muzeum.




Radny Paweł Trojan oświadczył, że nie spotkał ani jednego mieszkańca gminy, który byłby zwolennikiem powstania takiego muzeum w Sędziszowie Młp.

– Mało tego, nawet w ocenie Ukraińców z którymi miałem przyjemność rozmawiać, jest to inicjatywa totalnie niepotrzebna. Oni mówią, że przez to, co się dzieje, przez tą całą nagonkę, oni również czują się tutaj gorzej – mówił radny.

Obecny na sesji Michaił Strelnikow podziękował wszystkim za… reklamę idei muzeum

– Takie muzeum dałoby Sędziszowowi rozkwit. Pojawiliby się turyści, w ślad za nimi sklepy, restauracje i hotele. Zamiast tego odbyła się niezrozumiała kampania na nie. A dlaczego nikt tutaj nie boi się bazy amerykańskiej armii w Jasionce czy fabryki sprzętu wojskowego w Nowej Dębie, które są oddalone od miasta o 20 km?




– Chcę zapewnić wszystkich mieszkańców Sędziszowa Młp., że prywatny inwestor nie będzie inwestował w budowę tego muzeum w tym miejscu. Dzięki protestom otrzymaliśmy wiele propozycji. Rozumiem, że jest sprzeciw sił antyukraińskich wobec planom budowy tego muzeum, ale serce mówi: nie rozumiem was wszystkich – dodał prezes fundacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.