Do Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp. wpłynęło pismo mieszkańców Góry Ropczyckiej, którzy sprzeciwiają się zmianie nazwy ich miejscowości na Górę Królewską. Petycję podpisało 354 osób. Podstawowym argumentem, który podnoszą, to wysokie koszty.
Położona jest na południowy zachód od Sędziszowa Małopolskiego miejscowość położona jest na wzniesieniu, stąd jej nazwa „Góra”.
Prawdopodobnie od początków swego istnienia była własnością królewską, dlatego w starych dokumentach figuruje jako Góra Królewska.
Dopiero zaborcze władze austriackie zmieniły drugi człon na „Ropczycka” ze względu na lokalizację w powiecie ropczyckim. I taka nazwa wsi funkcjonuje do dzisiaj. Ale pojawiła się inicjatywa, aby powrócić do „Góry Ropczyckiej”. Przeprowadzono w tej sprawie nawet konsultacje społeczne.
Początkowo większość mieszkańców było na tak. Z czasem jednak do głosu zaczęli dochodzić przeciwnicy zmiany nazwy wsi. I to właśnie oni napisali petycję, którą odczytano na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp. Oto treść tego pisma:
„My mieszkańcy Góry Ropczyckiej kategorycznie sprzeciwiamy się zmianie nazwy naszej miejscowości. Nazwa „Góra Ropczycka” funkcjonuje od XVIII wieku, wrosła więc w naszą historię. Wszyscy do nie się przyzwyczaili i z nią się utożsamiają. Nie wyobrażamy sobie więc wprowadzenia nowej nazwy bez naszej zgody. To my jesteśmy mieszkańcami tej miejscowości i to my przede wszystkim mamy prawo o niej decydować. Zmiana nazwy w żadnym wypadku nie poprawi nam standardu życia, ani nie podniesie prestiżu miejscowości.
Wyłącznie będzie generować dla nas koszty: wymiana dokumentów, zmiana pieczątki oraz logo firm itp. Ponadto będą musiały zostać poniesione koszty z budżetu gminy, to znaczy z naszych podatków, na wykonanie operatu geodezyjnego nowej numeracji. Orientacyjny koszt takiej dokumentacji, według informacji z Urzędu Miejskiego, wynosi około 73 tysiące złotych.
Zamiast wydatkować duże pieniądze na opracowanie niepotrzebnych dokumentów, lepiej przeznaczyć je na lokalne inwestycje: przebudowa wodociągu, który ma ponad 50 lat; budowa drogi na cmentarz czy siłowni plenerowej. Ponowna próba wniesienia projektu uchwały na sesję Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy Góry Ropczyckiej bez konsultacji z nami jest niedopuszczalna. Wnosimy sprzeciw wobec decydowania o nas bez nas (…)”.
A w jakich to niby dokumentach figuruje taka nazwa Góra Królewska?Proszę sprawdzić Metrykę Koronną a nie powielać bzdur.