Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

W poniedziałek (09.08) setne urodziny obchodziła pani Zofia Ochał z Zagorzyc. Jubilatkę odwiedziły lokalne władze. Były kwiaty, tort i gratulacje.

Pani Zofia Ochał urodziła się 9 sierpnia 1921 roku w Zagorzycach, jako córka Józefa i Marii Drozd i była jedyną córką z piątki dzieci. Do szkoły podstawowej uczęszczała w Zagorzycach. Jej ojciec wyjeżdżał zarobkowo do Stanów Zjednoczonych, by zapracować na budowę nowego, wymarzonego domu.

Ślub podczas wojny

Zofia wraz z braćmi pomagała swojej mamie w prowadzeniu gospodarstwa. Jej spokojne życie  przerwał wybuch II wojny światowej.
Wkrótce potem poznała Karola, swojego przyszłego męża, który cudem uciekł z drogi do Katynia prowadzony na stracenie  jako żołnierz 12 Pułku Ułanów Podolskich. Często opowiadał, że uratował go różaniec, który dała mu siostra zakonna.

Dokładnie 26 czerwca 1940 roku w parafialnym kościele w Zagorzycach, Karol i Zofia wzięli ślub. Potem sami wybudowali swój dom.

Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

Podczas wojny ukrywała we własnym domu osobę pochodzenia żydowskiego, ocalając jej życie. W latach 60’ jej mąż Karol, aby utrzymać rodzinę, podjął się pracy w fabryce w Rzeszowie. Zofia zajęła się prowadzeniem domu. Troszczyła się o męża i dzieci, sama natomiast żywiła się skromnie.
Kocha muzykę

Unikała lekarstw, dolegliwości swoje i bliskich leczyła ziołami, imbirem i domowymi sposobami. Po pracy wskazywała też na ważność odpoczynku.

Jednym z takich sposobów były wieczorne spotkania przy muzyce wykonywanej na różnych instrumentach przez męża, nieraz z kolegami. Wtedy Zofia chętnie śpiewała i  tańczyła wraz z dziećmi.

Gdy przeszli na emeryturę, pracowali sezonowo w cukrowni w Ropczycach. Jubilatka pracowała też w Sędziszowie Młp. na poczcie i na plebanii.

Pani Zofia urodziła 12. dzieci. Troje zmarło jako malutkie. Mąż odszedł w 1997 r., córka Władysława – Siostra Felicyta, zmarła na COVID-19 w 2020 r.

Jubilatka ma obecnie trzy córki w Zgromadzeniu Ss. Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i pięciu synów. Doczekała się 12. wnuków i 12. prawnuków.
Cztery stulatki

Pani Zofia Ochał to czwarta, aktualnie najstarsza mieszkanka gminy Sędziszów Małopolski.

Pozostałe stulatki to:

  • Honorata Miś z Boreczku (ur. 27 grudnia 1919 r.)
  • Bronisława Czapka z Boreczku (13 lutego 1920 r.)
  • Stefania Grzech z Czarnej Sędziszowskiej (16 kwietnia 1920 r.)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.