Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

W poniedziałek (09.08) setne urodziny obchodziła pani Zofia Ochał z Zagorzyc. Jubilatkę odwiedziły lokalne władze. Były kwiaty, tort i gratulacje.

Pani Zofia Ochał urodziła się 9 sierpnia 1921 roku w Zagorzycach, jako córka Józefa i Marii Drozd i była jedyną córką z piątki dzieci. Do szkoły podstawowej uczęszczała w Zagorzycach. Jej ojciec wyjeżdżał zarobkowo do Stanów Zjednoczonych, by zapracować na budowę nowego, wymarzonego domu.

Ślub podczas wojny

Zofia wraz z braćmi pomagała swojej mamie w prowadzeniu gospodarstwa. Jej spokojne życie  przerwał wybuch II wojny światowej.
Wkrótce potem poznała Karola, swojego przyszłego męża, który cudem uciekł z drogi do Katynia prowadzony na stracenie  jako żołnierz 12 Pułku Ułanów Podolskich. Często opowiadał, że uratował go różaniec, który dała mu siostra zakonna.

Dokładnie 26 czerwca 1940 roku w parafialnym kościele w Zagorzycach, Karol i Zofia wzięli ślub. Potem sami wybudowali swój dom.

Pani Zofia Ochał z Zagorzyc skończyła sto lat

Podczas wojny ukrywała we własnym domu osobę pochodzenia żydowskiego, ocalając jej życie. W latach 60’ jej mąż Karol, aby utrzymać rodzinę, podjął się pracy w fabryce w Rzeszowie. Zofia zajęła się prowadzeniem domu. Troszczyła się o męża i dzieci, sama natomiast żywiła się skromnie.
Kocha muzykę

Unikała lekarstw, dolegliwości swoje i bliskich leczyła ziołami, imbirem i domowymi sposobami. Po pracy wskazywała też na ważność odpoczynku.

Jednym z takich sposobów były wieczorne spotkania przy muzyce wykonywanej na różnych instrumentach przez męża, nieraz z kolegami. Wtedy Zofia chętnie śpiewała i  tańczyła wraz z dziećmi.

Gdy przeszli na emeryturę, pracowali sezonowo w cukrowni w Ropczycach. Jubilatka pracowała też w Sędziszowie Młp. na poczcie i na plebanii.

Pani Zofia urodziła 12. dzieci. Troje zmarło jako malutkie. Mąż odszedł w 1997 r., córka Władysława – Siostra Felicyta, zmarła na COVID-19 w 2020 r.

Jubilatka ma obecnie trzy córki w Zgromadzeniu Ss. Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i pięciu synów. Doczekała się 12. wnuków i 12. prawnuków.
Cztery stulatki

Pani Zofia Ochał to czwarta, aktualnie najstarsza mieszkanka gminy Sędziszów Małopolski.

Pozostałe stulatki to:

  • Honorata Miś z Boreczku (ur. 27 grudnia 1919 r.)
  • Bronisława Czapka z Boreczku (13 lutego 1920 r.)
  • Stefania Grzech z Czarnej Sędziszowskiej (16 kwietnia 1920 r.)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.