Radni podnieśli podatki. Sprawdź ile zapłacisz

Radni podnieśli nam podatki. Sprawdź ile zapłacisz

W przyszłym roku mieszkańcy miasta i gminy Sędziszów Młp. zapłacą wyższe podatki od gruntów, budynków oraz środków transportowych. Taką decyzję podjęła Rada Miejska. Przeciwko był tylko radny Marcin Lach.

Podwyżka podatku rolnego wyniesie 12 procent, stawki od nieruchomości (grunty i budynki) wzrosną natomiast średnio o 13 procent, opłatę za środki transportowe będą wyższe o cztery procent.
– Chciałbym przypomnieć, że w ciągu ostatnich ośmiu lat tylko dwa razy podnosiliśmy podatki. Miało to miejsce w 2020 i 2021 r. Były to podwyżki na poziomie 4 proc. w stosunku do tego, co obowiązywało wcześniej. Byliśmy jedyną gminą w powiecie ropczycko-sędziszowskim, która tych stawek nie podniosła w 2022 roku. Stawki od środków transportowych w ciągu ostatnich ośmiu lat nie były podnoszone ani raz.

– Natomiast w tym roku w związku inflacją, która pod koniec października wynosiła 17,9 procent, jesteśmy niejako do tego zmuszeni. Po długiej dyskusjach na komisjach Rady Miejskiej, zgodnie ustaliliśmy, że aby móc zbilansować budżet gminy na 2023 rok, musimy podnieść stawki podatków – mówił burmistrz Bogusław Kmieć.

Za metr kwadratowy gruntu związanego z działalnością gospodarczą zapłacimy 96 gr.
Z kolei za hektar zajęty wodami – 5,64 zł, za grunty pozostałe – 28 gr. za 1 mkw. Stawka za budynki mieszkalne wyniesie 71  gr. za mkw.

Opłata za mkw. budynku związanego z biznesem wyniesie 26 zł. Placówki służby zdrowia zapłacą 5,87 zł za mkw., pozostałe – 5,59 zł za mkw. Podatki od budowli wyniosą dwa procent ich wartości.
Radni podnieśli podatki. Sprawdź ile zapłacisz
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.