Rusza budowa drogi „1KZ” – małej obwodnicy miasta

Wybudują małą obwodnicę Sędziszowa Młp.

Ponad pięć milionów złotych zamierza w tym roku wydać gmina Sędziszów Młp. na budowę drogi „1KZ”. Ma być ona małą obwodnicą miasta.

Koncepcję drogi „1KZ” opracowano prawie pół wieku temu. Potem jednak przez dekady nic się w tym temacie nie działo, Aż przyszedł 2020 rok. Wtedy to Urząd Miejski pozyskał na ten cel dotację.
Wysokie koszty zadania mają związek z geologią. Jest to bowiem teren bagnisty, który przed budową drogi wymagał wymiany gruntu. Dzięki temu powstać ma 941 metrów nowej drogi z chodnikiem po obu stronach jezdni i ścieżką rowerową.

„1KZ” rozpocznie się na ulicy Armii Krajowej, pobiegnie ulicą Marii Konopnickiej, wzdłuż placu targowego i zakończy się na wysokości alei 1000-lecia, obok sklepu „Orzech. Wzdłuż nowej ulicy pojawią się dwa przystanki. Finał prac to koniec 2024 roku.

 – Jesteśmy pewni, że ta droga będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem kierowców. W związku z tym chcielibyśmy rozwiązać problem bezpieczeństwa i płynności w ruchu na skrzyżowaniu, które powstanie w ciągu ulicy Jana Pawła II. Procedowana jest więc kwestia związana z zaprojektowaniem tam ronda. Jego koszt to jest około 2 mln zł. Połowę tej kwoty zapłaci Starostwo Powiatowe, które jest zarządcą jest ulicy Jana Pawła II. Resztę wyłoży nasz samorząd – poinformował burmistrz Bogusław Kmieć.
Bardzo możliwa jest również budowa sygnalizacji świetlnej, która zwiększy bezpieczeństwo na rondzie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.