Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

W sobotę (18.06) równe 100 lat skończy pani Helena Drozd z Góry Ropczyckiej. Dostojnej Jubilatce życzymy dużo zdrowia, szczęścia i kolejnych lat.

Helena Drozd z domu Papiernik urodziła się 18 czerwca 1922 roku w Górze Ropczyckiej jako najstarsze dziecko Albiny i Juliana. Miała siedmiu młodszych braci, z których nikt już nie żyje.
Ciężka praca w majątku

Czasy międzywojenne były bardzo trudnym okresem w życiu pani Heleny. Dlatego, po ukończeniu nauki w szkole podstawowej, podjęła pracę w majątku hrabiego Tarnowskiego w Górze Ropczyckiej.

W czasie wojny, 24 października 1943 r. wyszła za mąż za Antoniego Drozda z Zagorzyc. Tam też zamieszkała i urodziła pierwsze dzieci. Kilka lat po wojnie, cała rodzina przeniosła się ponownie do Góry Ropczyckiej, gdzie kupili działkę i podjęli się trudu budowy własnego i wymarzonego domu.

W tej miejscowości świat przyszły kolejne dzieci. Jubilatka wychowała wraz z mężem trzy córki i czterech synów. Tak duża rodzina wymagała sporego wysiłku, bo czasy były bardzo ciężkie.
W Górze Ropczyckiej brakowało wody do picia, mycia i prania, dlatego codziennie. Trzeba było ją przynosić latem i zimą z odległej studni. Było to zadaniem pani Heleny (tak jak praca na roli), bo mąż pracował w Wytwórni Filtrów w Sędziszowie Młp.

Wdową została w styczniu 1988 roku. Jeszcze kilka lat temu systematycznie uczęszczała na nabożeństwa do kościoła w Górze Ropczyckiej. Obecnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca, z radością przyjmuje wizytę księdza w domu wraz z komunią świętą.

Do później starości interesowała się wszystkimi wydarzeniami politycznymi biorąc udział w wyborach. Ostatnio już w sposób korespondencyjny ze względu na problemy z poruszaniem. Doczekała się 28 wnuków, 37 prawnuków oraz 7 praprawnuków.
Honory dla Heleny Drozd

Dziś (17.06) Dostojną Jubilatkę odwiedził burmistrz Bogusław Kmieć wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, Markiem Pająkiem, oraz kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, Agnieszką Saj.

Goście złożyli pani Helenie życzenia, wręczając jej kwiaty, tort oraz okolicznościowy list gratulacyjny.

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Pani Helena Drozd to siódma, aktualnie jedna z najstarszych mieszkanek gminy Sędziszów Młp.
  • 27 grudnia 2021 r. swoje 102 urodziny obchodziła Honorata Miś z Boreczku, która jest najstarszą mieszkanką gminy;
  • 13 lutego 2022 r. 102 lata ukończyła Bronisława Czapka, również z Boreczku,
  • 16 kwietnia 2021 r. swoje 102 urodziny świętowała Stefania Grzech z Czarnej Sędziszowskiej,
  • 9 sierpnia 2021 r. 100 urodziny obchodziła Zofia Ochał z Zagorzyc,
  • 5 stycznia 2022 r. 100 lat skończyła Zofia Białek z Sędziszowa Małopolskiego,
  • 14 marca 2022 r. swoje setne urodziny świętowała Emilia Czaja ze Szkodnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.