Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

W sobotę (18.06) równe 100 lat skończy pani Helena Drozd z Góry Ropczyckiej. Dostojnej Jubilatce życzymy dużo zdrowia, szczęścia i kolejnych lat.

Helena Drozd z domu Papiernik urodziła się 18 czerwca 1922 roku w Górze Ropczyckiej jako najstarsze dziecko Albiny i Juliana. Miała siedmiu młodszych braci, z których nikt już nie żyje.
Ciężka praca w majątku

Czasy międzywojenne były bardzo trudnym okresem w życiu pani Heleny. Dlatego, po ukończeniu nauki w szkole podstawowej, podjęła pracę w majątku hrabiego Tarnowskiego w Górze Ropczyckiej.

W czasie wojny, 24 października 1943 r. wyszła za mąż za Antoniego Drozda z Zagorzyc. Tam też zamieszkała i urodziła pierwsze dzieci. Kilka lat po wojnie, cała rodzina przeniosła się ponownie do Góry Ropczyckiej, gdzie kupili działkę i podjęli się trudu budowy własnego i wymarzonego domu.

W tej miejscowości świat przyszły kolejne dzieci. Jubilatka wychowała wraz z mężem trzy córki i czterech synów. Tak duża rodzina wymagała sporego wysiłku, bo czasy były bardzo ciężkie.
W Górze Ropczyckiej brakowało wody do picia, mycia i prania, dlatego codziennie. Trzeba było ją przynosić latem i zimą z odległej studni. Było to zadaniem pani Heleny (tak jak praca na roli), bo mąż pracował w Wytwórni Filtrów w Sędziszowie Młp.

Wdową została w styczniu 1988 roku. Jeszcze kilka lat temu systematycznie uczęszczała na nabożeństwa do kościoła w Górze Ropczyckiej. Obecnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca, z radością przyjmuje wizytę księdza w domu wraz z komunią świętą.

Do później starości interesowała się wszystkimi wydarzeniami politycznymi biorąc udział w wyborach. Ostatnio już w sposób korespondencyjny ze względu na problemy z poruszaniem. Doczekała się 28 wnuków, 37 prawnuków oraz 7 praprawnuków.
Honory dla Heleny Drozd

Dziś (17.06) Dostojną Jubilatkę odwiedził burmistrz Bogusław Kmieć wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, Markiem Pająkiem, oraz kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, Agnieszką Saj.

Goście złożyli pani Helenie życzenia, wręczając jej kwiaty, tort oraz okolicznościowy list gratulacyjny.

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Sto lat Heleny Drozd z Góry Ropczyckiej [ZDJĘCIA]

Pani Helena Drozd to siódma, aktualnie jedna z najstarszych mieszkanek gminy Sędziszów Młp.
  • 27 grudnia 2021 r. swoje 102 urodziny obchodziła Honorata Miś z Boreczku, która jest najstarszą mieszkanką gminy;
  • 13 lutego 2022 r. 102 lata ukończyła Bronisława Czapka, również z Boreczku,
  • 16 kwietnia 2021 r. swoje 102 urodziny świętowała Stefania Grzech z Czarnej Sędziszowskiej,
  • 9 sierpnia 2021 r. 100 urodziny obchodziła Zofia Ochał z Zagorzyc,
  • 5 stycznia 2022 r. 100 lat skończyła Zofia Białek z Sędziszowa Małopolskiego,
  • 14 marca 2022 r. swoje setne urodziny świętowała Emilia Czaja ze Szkodnej.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.