Strach przed Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem w Sędziszowie Młp. [WIDEO]

Muzeum rosyjskiego sprzętu wojskowego w Sędziszowie Młp. nie będzie?

W Sędziszowie Małopolskim ma powstać Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem. Ma tam się znaleźć zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy, w tym: czołgi, działa samobieżne, czy śmigłowce. Nie zgadzają sie na to okoliczni mieszkańcy. Boją się.
Za przedsięwzięciem stoi prawnik z Kijowa Michał Strełnikow i prezes utworzonej w tym celu Polsko-Ukraińska Fundacja „Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem”. Placówka ma stanowić świadectwo rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada.

Na zewnątrz mają być wystawione zniszczone czołgi, działa, śmigłowce, artyleria samobieżna, haubice, wyrzutnie rakiet, bojowe wozy piechoty itp.

Wewnątrz budynku mają znaleźć się mniejsze eksponaty, w tym między innymi: karabiny, mundury oraz inne elementy uzbrojenia i wyposażenia.

W planach jest też uruchomienie interaktywnej wystawy. Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem ma powstać na półhektarowej działce przy drodze krajowej numer 94 w Sędziszowie Młp.
Co ciekawe, mimo że placówka fizycznie (jeszcze?) nie istnieje, można już znaleźć ją w Google.

– Będzie to miejsce, w którym zobaczycie i usłyszycie od naszych przewodników prawdziwe historie o wojnie. Tu powstanie miejsce oporu wobec rosyjskiej wojny informacyjnej w Europie, miejsce walki z rosyjskimi fałszerstwami informacji – przekonuje Michał Strełnikow.

Inicjatywa wzbudza jednak duże kontrowersje. W tej sprawie kilka dni temu przed siedzibą Urzędu Miejskiego w Sędziszowie członkowie Polskiego Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie zorganizowali konferencję prasową. Wyrazili oni swój sprzeciw wobec budowy muzeum w tym mieście.
Pojawiły się transparenty z hasłami: „Polak w Polsce gospodarzem”, „Nie dla złomu” czy „Nie dla ignorowania głosu ludzi”. Wśród uczestników konferencji nie brakowało mieszkańców Sędziszowa Młp., w tym tych o uznanych nazwiskach.

Zapytany o sprawę burmistrz Bogusław Kmieć oświadczył, że samorząd miejski nie bierze udziału ani organizacyjnie, ani finansowo w tej inicjatywie.
Zwrócił się także z apelem do przedstawicieli fundacji, aby uszanowali opinię mieszkańców miasta.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

6 Komentarzy

  1. Moim zdaniem, należałoby zmienić kilka rzeczy w tym projekcie. Po pierwsze, to nie jest nasza Polaków wojna,nie walczymy i nie mamy zamiaru walczyć z Rosjanami, więc po co nas się w to wciąga? Polacy są narodem pragnącym pokoju ze wszystkimi. Po drugie, chyba nie ta kolejność. Niech sobie Ukraińcy z Rosjanami zakończą wojnę, a potem strona, która zwycięży buduje muzeum zwycięstwa, tyle, że u siebie, a nie u nas. Wolnoć Tomku w swoim domku…

    • Najpierw pomnik polskich ofiar pomordowanych bestialsko przez faszystów ukraińskich ( UPA, OUN).To jest tupet!

  2. To nie tylko strach wzbudza obawy przed tego typu przedsięwzięciem. Jestem przeciwna tej inicjatywie. Uważam, że nie jest to pozytywne przesłanie. Pragnąc przestrzec przed okrucieństwem, róbmy coś dobrego, dajmy przykład, że można żyć w pokoju i zgodzie, twórzmy miejsca gdzie można wspólnie wzrastać we wzajemnym szacunku, a nie eskalować przemoc. Pokażmy co jest dobre, a zła nie będzie, więc go nie gloryfikujmy tworząc muzeum. To bardziej skutecznie przestrzeże przed wojną, wzajemną agresją i złem. Jeżeli są miejsca pamięci, to właśnie w tych konkretnych miejscach, w których coś się wydarzyło, one wtedy przemawiają na swój sposób. Jestem zdania, że zło należy dobrem zwyciężać, nie wolno nam dać się złu zastraszyć. Zło zawsze będzie próbowało przekonać nas, że jest wszechmocne i nieusuwalne. Zło chce zrobić na nas tak przytłaczające wrażenie, żebyśmy uznali, że jest silniejsze od dobra i że w ostatecznie to ono, a nie dobro, będzie miało ostatnie słowo. Pamiętajmy, Dobro Zawsze Wraca, bądźmy dobrzy już dziś. Marzena Jakubek, mieszkanka Sędziszowa Małopolskiego

    • Tylko najpierw trzeba to zło zwyciężyć. I tak jak nad Hitlerem, zwycięstwo nad Putinem musi być zwycięstwem militarnym, bo nic innego nie działa na dyktatorów. Nie będziemy żyć w pokoju, dopóki nie pokonamy dyktatora, bo on nie chce pokoju i będzie zawsze atakował, póki nie zostanie pokonany

  3. Jest muzeum chazarów, to może być i banderowskich chachłów. I tak sramy na jednych i drugich. Postawcie jeszcze mauzoleum hitlera, stalina i mao-tse-tunga, busza, obamy, merkelowej (bękarcicy hitlera) i microna. Też na to z przyjemnością nasramy. Na srelnikowa również.banderowcy wypierdalać na wschód. Najlepiej od razu uberem na front.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.