Budują drogę „1KZ”, która ominie centrum miasta

Wybudują małą obwodnicę Sędziszowa Młp.

Za trzy lata zakończy się budowa drogi „1KZ”, która umożliwi ominięcie centrum Sędziszowa Młp. Koszt zadania to ponad 14 milionów złotych.

Koncepcja drogi „1KZ” została opracowana jeszcze w latach 70 XX wieku. Przez następne dekady leżała w miejskim archiwum. Dopiero za kadencji burmistrza Wiesława Olesia (1990-99) wykupiono grunty położone na trasie przyszłej ulicy.
Miliony na „1KZ”

Potem znowu przez lata nic się nie działo. Najpewniej ze względu na wysokie koszty zadania. A są one związane z geologią. Jest to bowiem teren bagnisty, który przed budową drogi wymagał wymiany gruntu. Wszystko przyspieszyło rok temu, kiedy Urząd Miejski pozyskał na ten cel prawie 9 milionów złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Dotacja ta stanowi 60 procent kosztów kwalifikowanych. Według kosztorysu inwestorskiego przedsięwzięcie ma kosztować 14 721 000 zł. Jest to zadanie realizowane systemem projektuj-buduj. Powstać ma 941 metrów nowej drogi z chodnikiem po obu stronach jezdni i ścieżką rowerową. „1KZ” rozpocznie się na ulicy Armii Krajowej, pobiegnie ulicą Marii Konopnickiej, wzdłuż placu targowego i zakończy się na wysokości alei 1000-lecia, obok sklepu „Orzecha – wyliczał burmistrz Bogusław Kmieć.

– Wzdłuż nowej ulicy pojawią się dwa przystanki. Według naszych planów zakończenie prac będzie miało miejsce w 2024 roku. Wtedy to kierując się od Witkowic ul. Wspólną, Jana Kroczki, Armii Krajowej, Marii Konopnickiej, i nową drogą wyjedziemy na al. 1000-lecia. A więc całkowicie ominiemy centrum miasta – zapewnił włodarz.
Nowy sygnalizacja

W związku z budową drogi ratusz bierze pod uwagę uruchomienie nowej sygnalizacji świetlnej.

– Ruch z pewnością będzie dość spory i to we wszystkich kierunkach. W związku z tym zleciłem projektantowi opracowanie koncepcji. Tutaj będą musiały być porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Ropczycach. „1KZ” przecina bowiem drogę powiatową, jaką jest ulica Jana Pawła II. Jesteśmy po wstępnej rozmowie z panią wicestarostą Bernadettą Frysztak, która zaakceptowała również tę formę zapewnienia bezpieczeństwa na tym pewnie ruchliwym skrzyżowaniu. Zaoferowała również pomoc w powstaniu nowej sygnalizacji, bo rondo, niestety, tam się nie zmieści – zaznaczył burmistrz.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.