Dziesiątki tysięcy na socjal uchodźcom z Ukrainy

Atak antyszczepionkowców na... ratusz [ZDJĘCIA]

Prawie 60 000 zł wyda w najbliższym czasie gmina Sędziszów Młp. na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Środki te trafią głównie na świadczenia socjalne.

Rada Miejska na ostatniej swej sesji upoważniła burmistrza do dokonywania zmian w budżecie na rzecz udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli na teren gminy Sędziszów Młp.
Fundusze na ten cel mają głównie stanowić rządowe dotacje. Jedna z nich właśnie wpłynęła na konto ratusza. Jest to dokładnie 58 508 tys. zł.

Zdecydowana większość z tej kwoty, bo 48 348 zł trafi na wypłatę jednorazowego świadczenia uchodźcom w wysokości 300 zł. Wypłaty dla nich świadczeń rodzinnych pochłonie 8 000 zł, a posiłki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – 2 160 zł.

Cały czas wypłacane są pieniądze rodzinom z terenu gminy, które przyjęły pod swój dach uciekinierów przed wojną. Jest to 40 zł dziennie za osobę.

Ponadto Rada Miejska z własnej inicjatywy udzieliła pomocy uchodźcom, zwalniając z opłat ukraińskie dzieci uczęszczają do sędziszowskich przedszkoli.
– Od początku działań wojennych na Ukrainie w naszej gminie organizowana jest pomoc dla tego kraju. Są to przede wszystkim inicjatywy obywatelskie. Dary trafiają głównie do Żmerynki, naszego miasta partnerskiego. Z tego co nam wiadomo, jest tam wielu uchodźców ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają intensywne działania wojenne. Dotychczas do Żmerynki przekazano ponad pięć ton produktów. W głównej mierze były to artykuły spożywcze, środki czystości, opatrunkowe i higieny osobistej – zaznaczył burmistrz Bogusław Kmieć.

Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o numery PESEL. Wystarczy im dokument ze zdjęciem, który potwierdza ich tożsamość. Wyjątkowo dopuszcza się nadanie numeru na podstawie oświadczenia.
Do tej pory w Urzędzie Miejskim w Sędziszowie Młp. wydano Ukraińcom 297 takich numerów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.