Dziesiątki tysięcy na socjal uchodźcom z Ukrainy

Atak antyszczepionkowców na... ratusz [ZDJĘCIA]

Prawie 60 000 zł wyda w najbliższym czasie gmina Sędziszów Młp. na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Środki te trafią głównie na świadczenia socjalne.

Rada Miejska na ostatniej swej sesji upoważniła burmistrza do dokonywania zmian w budżecie na rzecz udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli na teren gminy Sędziszów Młp.
Fundusze na ten cel mają głównie stanowić rządowe dotacje. Jedna z nich właśnie wpłynęła na konto ratusza. Jest to dokładnie 58 508 tys. zł.

Zdecydowana większość z tej kwoty, bo 48 348 zł trafi na wypłatę jednorazowego świadczenia uchodźcom w wysokości 300 zł. Wypłaty dla nich świadczeń rodzinnych pochłonie 8 000 zł, a posiłki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – 2 160 zł.

Cały czas wypłacane są pieniądze rodzinom z terenu gminy, które przyjęły pod swój dach uciekinierów przed wojną. Jest to 40 zł dziennie za osobę.

Ponadto Rada Miejska z własnej inicjatywy udzieliła pomocy uchodźcom, zwalniając z opłat ukraińskie dzieci uczęszczają do sędziszowskich przedszkoli.
– Od początku działań wojennych na Ukrainie w naszej gminie organizowana jest pomoc dla tego kraju. Są to przede wszystkim inicjatywy obywatelskie. Dary trafiają głównie do Żmerynki, naszego miasta partnerskiego. Z tego co nam wiadomo, jest tam wielu uchodźców ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają intensywne działania wojenne. Dotychczas do Żmerynki przekazano ponad pięć ton produktów. W głównej mierze były to artykuły spożywcze, środki czystości, opatrunkowe i higieny osobistej – zaznaczył burmistrz Bogusław Kmieć.

Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o numery PESEL. Wystarczy im dokument ze zdjęciem, który potwierdza ich tożsamość. Wyjątkowo dopuszcza się nadanie numeru na podstawie oświadczenia.
Do tej pory w Urzędzie Miejskim w Sędziszowie Młp. wydano Ukraińcom 297 takich numerów.

O Sędziszów Lokalnie 448 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.