Opaski bezpieczeństwa nie dla wszystkich seniorów

Elektroniczne opaski ratujące życie dla seniorów?

Wszystko wskazuje na to, że elektroniczne opaski bezpieczeństwa trafią do około sześćdziesięciu seniorów z terenu gminy Sędziszów Młp. Sęk w tym, że zapotrzebowanie na bezpłatne urządzenia, które ratują życie, było znacznie większe.
Zakup możliwy jest dzięki funduszom z programowi „Korpus Wsparcia Seniora”. To przedsięwzięcie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Obejmuje ono swoim zakresem dwa moduły. Pierwszy dotyczy psychologicznego wsparcia seniorów w czynnościach dnia codziennego. Wolontariusze spędzają z nimi czas, umawiają im wizyty lekarskie, wybierają recepty, pomagają w zakupach itd.

Moduł drugi finansuje zakup i funkcjonowanie elektronicznych opasek bezpieczeństwa.
– Są to urządzenia podobne do zegarków, które posiada szereg bardzo ważnych funkcji. Są to: przycisk bezpieczeństwa, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, czy monitoring podstawowych czynności życiowe jak plus i saturacja. Senior, który posiada taką opaskę, jest monitorowany przez 24 godzin na dobę.

– Jeśli wydarzy się z nim coś niepokojącego, sygnał trafia do centrum obsługi. Tam osoba uprawniona łączy się z danym seniorem i rozeznaje sytuację. Jeśli stwierdzi, że jest zagrożenie zdrowia i życia, to wzywa karetkę pogotowia. Jest też możliwość kontaktu z osobą upoważnioną, czyli z rodziną lub sąsiadem. Może on pojechać na miejsce, sprawdzić sytuację – mówi Grzegorz Wszołek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zainteresowanie takimi opaskami wyraziło dwustu seniorów.  Większość z nich ich nie dostanie.
– Przyznano nam kwotę 86 908 zł, z tego na drugi moduł możemy przeznaczyć 65 000 zł. Jest kilka firm, które oferują takiego rodzaju urządzenia. Najlepsza, a zarazem najdroższa opcja, to 800 zł za zakup opaski plus abonament comiesięczny czyli karta SIM. Jeśli więc wybralibyśmy tę opcję, starczyłoby na 60 opasek, czyli znacznie mniej niż jest zgłoszeń. Na pewno w pierwszej kolejności brane pod uwagę będą seniorzy żyjący samotnie – zaznaczył dyrektor sędziszowskiego MGOPS.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.