Gdzie ten obiecywany oddział rehabilitacji?

Sędziszowski szpital przejmie budynek po szkole nr 2

W Szpitalu Powiatowym w Sędziszowie Młp. miał w tym roku powstać Oddział Rehabilitacji Ruchowej. W tym celu zarządca obiektu, czyli Zakład Opieki Zdrowotnej w Ropczycach zamierzał zaadaptować pomieszczenia. Problem w tym, że pieniądze, które zapisano na tę inwestycję były czterokrotnie niższe niż wartość prac.

Plany były takie, że Oddział Rehabilitacji Ruchowej zajmie blisko 600 metrów kwadratowych na drugim piętrze Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Młp.
Aby tak się stało, powierzchnię tę trzeba odpowiednio zaadaptować. Przebudowany ma więc zostać cały układ pomieszczeń (niektóre ściany działowe zostaną rozebrane, powstaną również nowe).

Planuje się także wymienić: instalacje, posadzki, stolarka drzwiowa i część okiennej oraz poszycie stropu. Remont czeka też wszystkie sanitariaty.

Na ten cel zarezerwowano 1,1 mln zł. Zwołano przetarg, w którym zgłoszono trzy oferty. Najniższa z nich wyniosła ponad 4,4 mln zł, czyli była czterokrotnie wyższa niż zakładano w planach.

W kolejnym przetargu wystartowało już sześć firm. Tym razem najtańsza oferta opiewała na 3 958 306 zł, czyli niewiele mniej. Piotr Bała, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu, bije na alarm:
– O zasadności powstania oddziału rehabilitacji nie ma co mówić. To oczywista oczywistość. Z tego co wiem, to dostaliśmy 400 tys. zł dotacji od pana marszałka województwa, okoliczne samorządy zdeklarowały, że coś tam dołożą. Czas ucieka. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli zwracać te pieniądze – grzmiał na ostatniej sesji rady.

Starosta Witold Darłak nie krył, że kwoty w obu przetargach „nieco” go zaskoczyły.

– Dyrektor ZOZ staje na głowie i kombinuje, żeby zrobić to w tych pieniądzach, które ma. Podziwiam go za entuzjazm i optymizm, bo ja osobiście uważam, że za taką kwotę tego zrobić się jednak nie da. Dlatego też będę prosił Radę, żeby w budżecie powiatu na przyszły rok znalazły środki na doposażenie i uruchomienie tego oddziału. Nie uda się to w tym roku, trzeba sobie to uczciwie powiedzieć – zaznaczył.
– Pewne procedury nam się przeciągnęły. Była też złośliwość firm, które uczestniczyły w przetargu, bo byłem dość szczegółowo informowany o postępach w tym przetargu. Jeżeli jedna firma zadaje ponad 70 pytań w przetargu, to jak to traktować? Jako próbę blokowania całej procedury. No, ale i z tym trzeba było się uporać. Myślę, że jakoś to ogarniemy. Wierzę w to mocno. Skoro są zapewnienia z Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowaniu, to my musimy zrobić wszystko, aby przygotować ten oddział – dodał.

Szokujące słowa starosty pod adresem pielęgniarek
Starosta Witold Darłak.

Wiesław Wojdon, członek Zarządu Powiatu, podkreślił, że powstanie oddziału rehabilitacji, to „być albo nie być dla szpitalnictwa w Sędziszowie Młp.”
– Wszystkie jednostki w szpitalu bazują na rehabilitacji, albo przed albo po zdiagnozowaniu danej choroby. Poza tym to warunkuje również kwestie zatrudnieniowe. Dlatego pieniądze, które zapisaliśmy na ten cel, warto zagospodarować na etapowe wykonania tego zamierzenia.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.