Stało się. W Sędziszowie Młp lampy uliczne świecą krócej. Będą jednak wyjątki

Powstanie centrum monitoringu Sędziszowa Młp

Na terenie miasta i gminy Sędziszów Małopolski jest ciemniej. Lampy uliczne świecą się krócej. Skromniej niż w jeszcze rok temu wygląda też świąteczna iluminacja miasta.

Całą sytuację burmistrz Bogusław Kmieć tłumaczy cięciami. Okazuje się, że ratusz ma odgórny obowiązek uzyskania 10 procent oszczędności na zużyciu energii elektrycznej. Odniesieniem ma być średnia w latach 2018-19. Cięcia dotkną budynki użyteczności oraz oświetlenie uliczne.
– Podjęliśmy decyzję o skróceniu o godzinę świecenia lamp na terenach wiejskich i na osiedlach, na których lampy świeciły się do północy, czyli do godz. 23.  Na terenie miasta skracamy ten czas do godz. 23.30, biorąc pod uwagę to, że są tu zakłady pracy. Z kolei w tych częściach Sędziszowa Młp, gdzie lampy świeciły się przez całą noc, będą to robić do godz. 1.

Wyjątkiem będzie centrum miasta, gdzie jasno jest przez całą noc.

– Konsultowaliśmy to z policją. Na Rynku jest sporo budynków użyteczności publicznej: kościoły, ratusz, poczta i szpital, który działa całodobowo. Zdecydowały też względy bezpieczeństwa, bo – jak wiadomo – „okazja czyni złodzieja”. Monitoring, który jest zainstalowany w centrum miasta, nie spełni swojej funkcji roli, jeżeli będzie całkowita ciemność. Świecić się będzie więc na Rynku od „komunalki” aż za klasztor – opisuje burmistrz.

Burmistrz zapowiedział również, że w Wigilię, na Boże Narodzenie i w Sylwestra oświetlenie uliczne  na terenie całej gminy będzie aktywne nieco dłużej.
– Zrobimy to po to, aby mieszkańcy mogli wrócić bezpiecznie do domów z pasterki, a w Nowy Rok – z prywatek i imprez. W przeszłości było tak, że przez całe święta Bożego Narodzenia świeciło się całą dobę. Chociaż mieszkańcy zwracali nam uwagę, że nie powinniśmy świecić całą noc, że powinniśmy oszczędzać, co też się dzieje.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.