Zaskakująca propozycja. Starosta Witold Darłak chce budynek szkoły… za darmo

Szokujące słowa starosty pod adresem pielęgniarek

Budynek po Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp miał przejąć powiat pod działalność leczniczą. Sprawa jednak utkwiła w martwym punkcie. Poszło o  duże pieniądze. Teraz starosta Witold Darłak proponuje przejęcie obiektu… za darmo.

W kwietniu 2021 roku starosta powiatowy, Witold Darłak i burmistrz Bogusław Kmieć podpisali porozumienie, na mocy którego Szpital Powiatowy w Sędziszowie Młp. miał przejąć sąsiadujący z nim budynek po Szkole Podstawowej nr 2.
W pomieszczeniach miał funkcjonować Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Z kolei na działce, która otacza budynek byłej szkoły, miały pojawić się parkingi i być może jakiś kolejny szpitalny obiekt.

Powiat miał zapłacić ratuszowi połowę wartości przejętej nieruchomości. Płatność ta miała się odbywać w ratach przez pięć lat. Dodatkowo starostwo miało przekazać ratuszowi działkę o powierzchni trzech hektarów na osiedlu Borek Wielki.

Prace związane z adaptacją pomieszczeń po „Dwójce” miały ruszyć w tym roku. Tyle, że ich nie ma.

Około dwóch miesięcy temu burmistrz zapewniał, że porozumienie ze starostwem nadal obowiązuje.
– Zmieniły się dwie rzeczy. Jedna związana jest z formą płatności za budynek. Planowaliśmy, że pierwsza rata będzie w tym roku. Zarząd Powiatu zwrócił się do nas jednak z prośbą o odroczenie o rok. Zgodziliśmy się na to – wspominał.

– Znacznie poważniejszą sprawą jest wycena połowy szkoły. Poprzednie dwie wyceny były porównywalne i mówiły o ok. 7 mln zł. Natomiast zaskoczyła nas i mnie nie tylko jako burmistrza, ale jako człowieka sytuacja, że ta trzecia wycena jest o 4 mln zł niższa. Spadła z 7 mln zł do 3 mln zł. Uważam, że coś jest nie tak: albo w pierwszych dwóch wycenach, albo w trzeciej. Dlatego chcemy zlecić opracowanie operatu przez rzeczoznawcę majątkowego z zewnątrz. Chcę poznać realną wartość tego budynku – zaznaczył Kmieć.

Kontrowersyjna wycena budynku szkoły nr 2
Tymczasem na ostatniej sesji Rady Miejskiej odczytano list starosty z zaskakującą propozycją.

„W związku z trudną sytuacją finansową starostwa oraz licznymi inwestycjami realizowanymi na terenie powiatu, w tym także na terenie gminy Sędziszów Młp, a także nierozstrzygniętą sprawą przejęcia budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 2, zwracam się z prośbą o nieodpłatne przekazanie tej nieruchomości na rzecz powiatu w celu publicznym, czyli prowadzenia działalności leczniczej (…).

Otworzyłoby to szansę na szerszy rozwój opieki zdrowotnej i zwiększyło dostępność do świadczeń dla chorych w regionie. Środki, które powiat musiałby przeznaczyć na wykup tego budynku, zostaną zainwestowane w jego modernizację i przystosowanie do nowej jakości leczenia (…). Wspólne rozstrzygnięcia tego problemu w zaproponowanej formie pozwoli także na większy dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania”.
Burmistrz, choć wysłuchał treść listu starosty z uwagą, nie odniósł się do niego ani słowem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.