Zaskakująca propozycja. Starosta Witold Darłak chce budynek szkoły… za darmo

Szokujące słowa starosty pod adresem pielęgniarek

Budynek po Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp miał przejąć powiat pod działalność leczniczą. Sprawa jednak utkwiła w martwym punkcie. Poszło o  duże pieniądze. Teraz starosta Witold Darłak proponuje przejęcie obiektu… za darmo.

W kwietniu 2021 roku starosta powiatowy, Witold Darłak i burmistrz Bogusław Kmieć podpisali porozumienie, na mocy którego Szpital Powiatowy w Sędziszowie Młp. miał przejąć sąsiadujący z nim budynek po Szkole Podstawowej nr 2.
W pomieszczeniach miał funkcjonować Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Z kolei na działce, która otacza budynek byłej szkoły, miały pojawić się parkingi i być może jakiś kolejny szpitalny obiekt.

Powiat miał zapłacić ratuszowi połowę wartości przejętej nieruchomości. Płatność ta miała się odbywać w ratach przez pięć lat. Dodatkowo starostwo miało przekazać ratuszowi działkę o powierzchni trzech hektarów na osiedlu Borek Wielki.

Prace związane z adaptacją pomieszczeń po „Dwójce” miały ruszyć w tym roku. Tyle, że ich nie ma.

Około dwóch miesięcy temu burmistrz zapewniał, że porozumienie ze starostwem nadal obowiązuje.
– Zmieniły się dwie rzeczy. Jedna związana jest z formą płatności za budynek. Planowaliśmy, że pierwsza rata będzie w tym roku. Zarząd Powiatu zwrócił się do nas jednak z prośbą o odroczenie o rok. Zgodziliśmy się na to – wspominał.

– Znacznie poważniejszą sprawą jest wycena połowy szkoły. Poprzednie dwie wyceny były porównywalne i mówiły o ok. 7 mln zł. Natomiast zaskoczyła nas i mnie nie tylko jako burmistrza, ale jako człowieka sytuacja, że ta trzecia wycena jest o 4 mln zł niższa. Spadła z 7 mln zł do 3 mln zł. Uważam, że coś jest nie tak: albo w pierwszych dwóch wycenach, albo w trzeciej. Dlatego chcemy zlecić opracowanie operatu przez rzeczoznawcę majątkowego z zewnątrz. Chcę poznać realną wartość tego budynku – zaznaczył Kmieć.

Kontrowersyjna wycena budynku szkoły nr 2
Tymczasem na ostatniej sesji Rady Miejskiej odczytano list starosty z zaskakującą propozycją.

„W związku z trudną sytuacją finansową starostwa oraz licznymi inwestycjami realizowanymi na terenie powiatu, w tym także na terenie gminy Sędziszów Młp, a także nierozstrzygniętą sprawą przejęcia budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 2, zwracam się z prośbą o nieodpłatne przekazanie tej nieruchomości na rzecz powiatu w celu publicznym, czyli prowadzenia działalności leczniczej (…).

Otworzyłoby to szansę na szerszy rozwój opieki zdrowotnej i zwiększyło dostępność do świadczeń dla chorych w regionie. Środki, które powiat musiałby przeznaczyć na wykup tego budynku, zostaną zainwestowane w jego modernizację i przystosowanie do nowej jakości leczenia (…). Wspólne rozstrzygnięcia tego problemu w zaproponowanej formie pozwoli także na większy dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania”.
Burmistrz, choć wysłuchał treść listu starosty z uwagą, nie odniósł się do niego ani słowem.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.