Tak będzie wyglądać Skrzynczyna [WIZUALIZACJE]

Tak będzie wyglądać Skrzynczyna [WIZUALIZACJE]

Sędziszowski staw Skrzynczyna, tak jak przed laty, może stać się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców. Właśnie trwa jego rewitalizacja.

Staw Skrzynczyna znajduje się w południowej części Sędziszowa Młp., na wschód od cmentarza parafialnego. Leży na dawnym „pańskim polu”, stąd czasem nazywa się go „Pańskim Stawem”.
Tak było przed wojną

Powierzchnia zbiornika wynosi prawie półtora hektara, jego długość – 172 metry, maksymalna szerokość – 115 m, a minimalna – 38 m.

Swoją świetność Skrzynczyna przeżywała w okresie międzywojennym. W lecie była miejscem wypoczynku nad wodą, a w zimie jazdy na łyżwach. Natomiast przez cały rok można było spotkać tam wędkarzy. Po wojnie akwen zanieczyściła pobliska gorzelnia.

Ścieżki dydaktyczne i plaża

Dziś jest to miejsce bardzo zaniedbane. Ale to się zmienić, bowiem od trwa rewitalizacja stawu. Aktualnie trwa wypompowywanie wody praz czyszczenie i pogłębianiu dna (do 2 m.). Brzegi akwenu już zostały uporządkowane.

– Jesteśmy już po przetargu, po podpisaniu umowy z firmą, która będzie wykonywać przyłącz nowej kanalizacji deszczowej.  Chodzi o prawie 400 metrów sieci z separatorami i osadnikami, których zadaniem będzie czyszczenie wody opadowej spływającej do tego zbiornika. Powstaną cztery wyloty kanalizacji deszczowej, w tym m.in. od strony osiedla 1000-lecia. Bowiem staw, poza częścią rekreacyjno-wypoczynkową, ma również służyć jako zbiornik retencyjny – zaznacza burmistrz Bogusław Kmieć.
Kolejnym etapem rewitalizacji Skrzynczyny będzie zagospodarowanie terenu wokół stawu.

– Powstanie tam trakt wokół stawu z bramami wejściowymi, ławkami, koszami, oświetleniem i monitoringiem. Będzie również mini plaża, na której będzie można wypocząć, ewentualnie zamoczyć nogi w wodzie, bo pływanie w tym akwenie będzie zabronione. Poza tym planujemy ścieżkę dydaktyczną. Dzięki niej dowiemy się o faunie i florze tego miejsca, a także o grzybach. Pojawią się też stałe leżaki – wylicza burmistrz.

Podświetlana fontanna

Największą atrakcją ma być jednak fontanna. Będzie świecić i pływać. Znajdzie się na środku stawu. Wysokość strumienia dyszy głównej ma sięgać 12 m.

Fontanna ma cieszyć oko, ale nie tylko. Ma też natleniać wodę. A to ze względu na plany zarybienia akwenu. Do tej pory na rewitalizację Skrzynczyny Urząd Miejski pozyskał 165 000 zł z programu Lider, ale burmistrz nie kryje, że liczy na więcej.

– Myślę, ze uda nam się pozyskać na ten cel grubo powyżej 300 tys. zł. Stąd rozmach tej inwestycji – przekonuje Bogusław Kmieć.
Skrzynczyna – wizualizacje

Tak będzie wyglądać Skrzynczyna [WIZUALIZACJE]

Tak będzie wyglądać Skrzynczyna [WIZUALIZACJE]

Tak będzie wyglądać Skrzynczyna [WIZUALIZACJE]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.