W gminie Sędziszów Młp. coraz więcej wilków. Jest decyzja w tej sprawie

W gminie Sędziszów Młp. jest coraz więcej wilków. Jest decyzja w tej sprawie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zezwoliła mieszkańcom gminy Sędziszów Młp. na umyślne płoszenie wilków. Działania te nie mogą jednak powodować okaleczeń u tych zwierząt.

Dyrektywa zezwalająca na płoszenie wilków obowiązuje do 30 czerwca 2023 r. Ma ona związek ze zgłoszeniami dotyczącymi spotkań z tymi zwierzętami. Z dokumentem można zapoznać się tutaj.
Nie od dziś zdjęcia i filmiki wilków krążą w sieci. Na jednym z takich nagrań widzimy, jak czworonóg  spaceruje sobie po Kawęczynie. Widzimy go potem obok ronda, a także… przy lokalnym sklepie.

Wcześniej jeden z mieszkańców opublikował w Internecie krótkie wideo. Wykonał go jadąc drogą Kolbuszowa – Sędziszów Młp. Prawdopodobnie to okolice Czarnej Sędziszowskiej. Na nagraniu wideo widzimy czworonoga, który wygląda jak wilk.

Te i inne sygnały spowodowały, ze wydano zezwolenie na płoszenie i niepokojenie tych drapieżników.
Czynności te powinno sie wykonywać przy użyciu: materiałów hukowych, rac i kołatek oraz broni pneumatycznej o energii pocisku poniżej 17 J, a w przypadku posiadania uprawnienia – broni palnej gładkolufowej, ale z amunicją niepenetracyjną.

Działania te nie mogą powodować uszkodzeń oraz okaleczeń płoszonych zwierząt. Każdy kto podejmie się takich czynności, proszony jest o zgłoszenie się do Urzędu Miejskiego w Sędziszowie Młp.

Tam należy udzielić informacji o liczbie płoszonych wilków i ich lokalizacji oraz zastosowanych metod i narzędzi. Powinien przynieść też nagrania lub zdjęcie.
Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi. Gdy zbliżają się już do siedzib ludzkich, jest to przejaw ich instynktu. Kierują się nim w poszukiwaniu pokarmu, czasem jest to zwykła ciekawość.

Łupem wilków padają najczęściej owce i sarny. Rzadziej atakują konie, kozy czy daniele. Natomiast przed ludźmi odczuwają naturalny strach.  Zdarza się, że mogą przyglądać się samochodom.

Mogą też podczas spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu. Jednak jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się też w sposób trudny do przewidzenia. Najczęściej robią tak wtedy, kiedy są prowokowane, chore lub zranione.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.