W gminie Sędziszów Młp. coraz więcej wilków. Jest decyzja w tej sprawie

W gminie Sędziszów Młp. jest coraz więcej wilków. Jest decyzja w tej sprawie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zezwoliła mieszkańcom gminy Sędziszów Młp. na umyślne płoszenie wilków. Działania te nie mogą jednak powodować okaleczeń u tych zwierząt.

Dyrektywa zezwalająca na płoszenie wilków obowiązuje do 30 czerwca 2023 r. Ma ona związek ze zgłoszeniami dotyczącymi spotkań z tymi zwierzętami. Z dokumentem można zapoznać się tutaj.
Nie od dziś zdjęcia i filmiki wilków krążą w sieci. Na jednym z takich nagrań widzimy, jak czworonóg  spaceruje sobie po Kawęczynie. Widzimy go potem obok ronda, a także… przy lokalnym sklepie.

Wcześniej jeden z mieszkańców opublikował w Internecie krótkie wideo. Wykonał go jadąc drogą Kolbuszowa – Sędziszów Młp. Prawdopodobnie to okolice Czarnej Sędziszowskiej. Na nagraniu wideo widzimy czworonoga, który wygląda jak wilk.

Te i inne sygnały spowodowały, ze wydano zezwolenie na płoszenie i niepokojenie tych drapieżników.
Czynności te powinno sie wykonywać przy użyciu: materiałów hukowych, rac i kołatek oraz broni pneumatycznej o energii pocisku poniżej 17 J, a w przypadku posiadania uprawnienia – broni palnej gładkolufowej, ale z amunicją niepenetracyjną.

Działania te nie mogą powodować uszkodzeń oraz okaleczeń płoszonych zwierząt. Każdy kto podejmie się takich czynności, proszony jest o zgłoszenie się do Urzędu Miejskiego w Sędziszowie Młp.

Tam należy udzielić informacji o liczbie płoszonych wilków i ich lokalizacji oraz zastosowanych metod i narzędzi. Powinien przynieść też nagrania lub zdjęcie.
Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi. Gdy zbliżają się już do siedzib ludzkich, jest to przejaw ich instynktu. Kierują się nim w poszukiwaniu pokarmu, czasem jest to zwykła ciekawość.

Łupem wilków padają najczęściej owce i sarny. Rzadziej atakują konie, kozy czy daniele. Natomiast przed ludźmi odczuwają naturalny strach.  Zdarza się, że mogą przyglądać się samochodom.

Mogą też podczas spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu. Jednak jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się też w sposób trudny do przewidzenia. Najczęściej robią tak wtedy, kiedy są prowokowane, chore lub zranione.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.