Wilk w Krzywej. Przebiegł przez ulicę i udał się w stronę domów [ZOBACZ WIDEO]

Wilk w Krzywej. Przebiegł przez ulicę i udał się w stronę zabudowań [WIDEO]

Dziś (24.01), o godzinie 10.55 w Krzywej pan Marek Trojan, jadąc samochodem, zauważył i nagrał wilka.  Zwierzę przebiegło mu przez ulicę i udało się w stronę zabudowań.

Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi. Gdy zbliżają się już do siedzib ludzkich, jest to przejaw ich instynktu. Kierują się przede wszystkim poszukiwaniem pokarmu, czasem jest to ciekawość.
Łupem wilków padają najczęściej owce i sarny. Rzadziej atakują konie, kozy czy daniele. Natomiast przed ludźmi odczuwają naturalny strach. Zdarza się, że mogą przyglądać się samochodom.

Nie tylko w Krzywej

Mogą też podczas spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu. Jednak jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się też w sposób trudny do przewidzenia. Najczęściej robią tak wtedy, kiedy są prowokowane, chore lub zranione.


Uwiecznienie wilka w Krzywej nie jest pierwszą taką sytuacją na terenie gminy Sędziszów Mł. Nie od dziś zdjęcia i filmiki wilków krążą w sieci. Na jednym z takich nagrań widzimy, jak czworonóg  spaceruje sobie po Kawęczynie. Widzimy go potem obok ronda, a także… przy lokalnym sklepie.
Wcześniej jeden z mieszkańców opublikował w Internecie krótkie wideo. Wykonał go jadąc drogą Kolbuszowa – Sędziszów Młp. Prawdopodobnie to okolice Czarnej Sędziszowskiej. Na nagraniu wideo widzimy czworonoga, który wygląda jak wilk.

Te i inne sygnały spowodowały, ze wydano zezwolenie na płoszenie i niepokojenie tych drapieżników.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zezwoliła mieszkańcom gminy Sędziszów Młp. na umyślne płoszenie wilków. Działania te nie mogą jednak powodować okaleczeń u tych zwierząt.
Dyrektywa zezwalająca na płoszenie wilków obowiązuje do 30 czerwca 2023 r. Ma ona związek ze zgłoszeniami dotyczącymi spotkań z tymi zwierzętami. Z dokumentem można zapoznać się tutaj.

Czynności te powinno sie wykonywać przy użyciu: materiałów hukowych, rac i kołatek oraz broni pneumatycznej o energii pocisku poniżej 17 J, a w przypadku posiadania uprawnienia – broni palnej gładkolufowej, ale z amunicją niepenetracyjną.

Działania te nie mogą powodować uszkodzeń oraz okaleczeń płoszonych zwierząt. Każdy kto podejmie się takich czynności, proszony jest o zgłoszenie się do Urzędu Miejskiego w Sędziszowie Młp.
Tam należy udzielić informacji o liczbie płoszonych wilków i ich lokalizacji oraz zastosowanych metod i narzędzi. Powinien przynieść też nagrania lub zdjęcie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.