Ponad 34 mln zł na inwestycje. To najlepszy wynik w historii Sędziszowa Młp.

Zgubiłeś pieniądze przy bankomacie? Są do odebrania

Prawie 34,4 mln zł planuje wydać w tym roku na inwestycje Urząd Miejski. To ponad 26 procent wszystkich wydatków. To najlepszy wynik w historii samorządu Sędziszowa Młp..

Nie byłoby tego gdyby nie wsparcie finansowe, jakie ratusz pozyskał z rządowych źródeł. Najwięcej środków trafi na budowę i remont dróg, modernizację wodociągów i rozbudowę oczyszczalni ścieków.
Budżet gminy na ten rok, który uchwalono na ostatniej sesji Rady Miejskiej, to w wielkim skrócie

  • 117 752 310 zł dochodów,
  • 132 255 371 wydatków.

Jest też duży deficyt w kwocie 14 503 061 zł. Burmistrz Bogusław Kmieć tłumaczy, że czasy są trudne.

– Wydawało się że czas pandemii, który wiązał się z wieloma utrudnieniami w życiu społeczno-gospodarczym, powoli mija. Niestety, równoległe do tego na wybuchła wojna na Ukrainie. Mamy dużą inflację. W związku z tym zwiększają się koszty inwestycji. W zasadzie w każdym przetargu najniższa oferta jest dużo wyższa niż planujemy w budżecie. Przed tymi trudnościami musieliśmy się pochylić – oznajmił Kmieć.

– Odczuwamy też skutki reagowaniem rządu na skutki inflacji poprzez obniżenie stawki PIT do 12 proc. Z jednej strony jest to pozytywne dla mieszkańców, z drugiej – oznacza to dla nas spadek dochodów o ponad 4 mln zł. Nasz deficyt, który ma wynieść 14,5 mln zł, nie jest jednoznaczne wprost zadłużeniem gminy, bo 9,3 mln zł wpłynęły do budżetu naszej gminy w ub.r., ale z różnych powodów środki te nie mogły być wydatkowane. Będą więc traktowane  jako przychody w 2023 roku – zaznaczył burmistrz.
Największe inwestycje w tym roku to:

  • budowa ulicy Wschodniej,
  • przebudowa ulicy Piaskowej,
  • remont ulicy Mickiewicza,
  • rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sędziszowie Młp.,
  • budowa drogi 1KZ,
  • remont dróg gminnych w Górze Ropczyckiej i Czarnej Sędziszowskiej,
  • modernizacja sieci wodociągowej w Górze Ropczyckiej.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.