„Wsparcie na starcie” – pieniądze za ciąże mnogie

"Wsparcie na starcie" - pieniądze za ciąże mnogie

„Wsparcie na starcie” to pomoc finansowa dla rodziców z tytułu jednorazowego urodzenia dwójki lub więcej dzieci. Otrzymuje się 2 tysiące złotych za malucha. Świadczenie to właśnie wprowadzono na terenie gminy Sędziszów Małopolski.

Program wymyślili burmistrz Bogusław Kmieć i Grzegorz Wszołek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Impulsem natomiast było narodzenie trojaczków. Zdarzyło się to kilka tygodni temu, po raz pierwszy od 27 lat.

Inspiracją trojaczki

Szczęśliwymi rodzicami Dorotki, Kai i Jasia są Dominika i Jakub Mach z Sędziszowa Młp.

– Chodzi o to, aby rodzice, którzy doczekają się bliźniaków, trojaczków i tak dalej,  mogli skorzystać z wsparcia finansowego gminy. Tę pomoc przewidzieliśmy na kwotę 2 tysięcy złotych na każde dziecko, w przypadku narodzin bliźniaków jest to 4 tysięcy złotych, trojaczków – 6 tysięcy złotych i tak dalej. Ten program nazywamy potocznie „wózkowym”. Bo z wózek dla trojaczków kosztuje mniej więcej tyle. To z naszej strony docenienie ciąż mnogich w tych trudnych czasach – tłumaczył burmistrz Bogusław Kmieć.
Państwo Dominika i Jakub Machowie, którzy byli inspiracją dla „Wsparcia na starcie”, oprócz 6 tysięcy złotych, otrzymali także od władz gminy prezent. Jest nim specjalistyczny wózek dla trojaczków.

– Na podstawie rozmowy z panią Dominiką wiem, że nie jest prosto zakupić taki wózek. Składa się on z trzech części. Można je prowadzić razem, ale i osobno. To jest taki dar samorządu dla państwa Machów. Mam nadzieję, że będzie im służył. Z tym, że tutaj możemy mieć problem, bo pewnie będziemy musieli poszerzyć chodniki w gminie. Będę musiał porozmawiać z drogowcami – pół serio pół żartem mówił burmistrz.

"Wsparcie na starcie" - pieniądze za ciąże mnogie

„Wsparcie na starcie”

Program „Wsparcie na starcie” jednogłośnie uchwaliła Rada Miejska w Sędziszowie Małopolskim. W projekcie uchwały czytamy między innymi:

„Przyznaje się jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 2 tys. zł na każde żywe urodzone dziecko w przypadku urodzenia się dwojga lub więcej dzieci podczas jednego porodu. Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka niezależnie od wysokości dochodów.
Pomoc ta przysługuje wtedy, jeśli osoba uprawniona zamieszkuje na terenie gminy Sędziszów Małopolski przez co najmniej 9 miesięcy przed urodzeniem się dzieci. Świadczenie to może być wypłacane tylko raz. Nie może być wpłacane, jeśli dzieci zostały oddane do opieki zastępczej. Wniosek składa się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w terminie do12 miesięcy od dnia narodzin dzieci”.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.