19-latek oszukał kilkaset osób na portalu OLX. Wpadł w ręce kryminalnych z Ropczyc

Mieszkanka powiatu straciła 300 tysięcy złotych

Policjanci z Ropczyc zatrzymali 19-latka, który na portalu OLX wystawiał fikcyjne aukcje internetowe. Oferował tam sprzęt elektroniczny oraz AGD, których w rzeczywistości nie posiadał.

Trzy tygodnie temu, 8 listopada 2023 roku do Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach wpłynęło zawiadomienie o oszustwie przy sprzedaży laptopa marki Acer za 3000 zł.

Aukcje na OLX

Działania funkcjonariuszy pozwoliły na ustalenie, że sprawca posługiwał się kilkunastoma numerami abonenckimi. Były one zarejestrowane na niego i innych osób. Celem było ukrycie tożsamości.

W ten sposób wystawiał fikcyjne aukcje internetowe na portalu OLX, w których oferował sprzęt elektroniczny oraz AGD, których w rzeczywistości nie posiadał. Działał on na terenie Świebodzina w województwie lubuskim.

Sprawcą okazał się 19-letni mieszkaniec tej miejscowości. Został on zatrzymany przez ropczyckich kryminalnych. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania znaleziono kilkadziesiąt sztuk kart SIM, telefony oraz laptop, za pomocą którego dokonywano oszustw.

Grozi mu więzienie

Mężczyźnie przedstawiono zarzut z artykułu 286 § 1 kodeksu karnego (oszustwo):

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu”.

Z uwagi na zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania oraz pozostawanie 19-latka w dyspozycji organów ścigania, zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci między innymi dozoru policji.

Sprawa rozwojowa

Dochodzenie jest nadal w toku i pozostaje pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ropczycach.

Dodatkowo w Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze dotyczące popełnienia szeregu oszustw, w których występuje około 500 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas dokonywania zakupów w sieci:

Uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu towaru.

Podejrzane linki

Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków. Na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki. Unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie. Mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewności korespondencję ze sprzedawcą.

Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach, nie róbmy tego w miejscach publicznych.

Nie podawaj haseł

Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga.

Jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego. Upewnij się, że to z nim rozmawiasz.

Nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów. Niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze.

Dwustopniowe logowanie

Przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy. Nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy SMS.

Nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, między innymi w kawiarniach.

Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA). Dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.