Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Basia Kawa – pochodząca z Sędziszowa Młp. skrzypaczka, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka – wystąpiła w Dzień Dobry TVN. Zaprezentowała tam energetyczny utwór „Violin fire” i opowiedziała o swojej pasji

Basia Kawa wychowała się w Sędziszowie Młp. Obecnie mieszka w Gdańsku, gdzie pod okiem specjalistów doskonali swoje umiejętności.
Dziś artystka koncertuje po całej Polsce i poza jej granicami. Jest właścicielką jedynych w Polsce elektrycznych, pięciostrunowych, spersonalizowanych dla niej skrzypiec skonstruowanych w Stanach Zjednoczonych przez Johna Jordana.

O tym wyjątkowym instrumencie i swojej wielkiej pasji do muzyki opowiedziała w popularnym show śniadaniowym, Dzień Dobry TVN.

Wcześniej jednak zagrała swój utwór „Violin fire”. Uznanie prowadzących, Doroty Wellman i Marcina Prokopa, wzbudziła swoją energią.

– Skrzypce często kojarzą się z instrumentem spokojnym, lirycznym, czasem nawet nudnym. Ja chcę to oblicze odczarować, bo skrzypce mają w sobie niesamowitą moc i energię. Stąd tytuł mojego kawałka „Violin in fire”. Chcę dzięki niemu pokazać „ogień”, który drzemie w tym instrumencie – wyjaśniała sędziszowianka.
Dorota Wellman zauważyła, że Basia ma bardzo małe, niemalże dziecięce dłonie. Z tego wnioskowała, że jej skrzypce musiały zostać zrobione na zamówienie.

– Piąta struna daje „ciemne” brzmienie. Takie mi się marzyło. Mam jednak za małą dłoń, żeby grać na altówce, wiolonczeli, nie mówiąc już o kontrabasie. Stąd pomysł na pięciostrunowe skrzypce. Na szczęście John Jordan zgodził się zwęzić gryf specjalnie dla mnie – mówiła Basia.

W czym tkwi fenomen skrzypiec elektrycznych?

– Mogę dzięki nim dowolnie modyfikować brzmienie. Skrzypce mogą brzmieć słodko, gorzko, rockowo, chropowato. „Dopinam” różne efekty, bo mam swój przester. Mogę więc dużo więcej niż w przypadku skrzypiec klasycznych. Wymaga to cierpliwości i wytrwałości. Bez tego nie da się uzyskać zadowalającego poziomu gry. Jednak za każdym razem, kiedy zadaję sobie pytanie, co chcę robić w życiu, odpowiadam: śpiewać, grać na skrzypcach, pisać piosenki i koncertować. Jest to co coś, co mnie fascynuje i co absolutnie uwielbiam – dodała.
Wywiad z Basią Kawą w Dzień Dobry TVN obejrzycie poniżej.

Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.