Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Basia Kawa – pochodząca z Sędziszowa Młp. skrzypaczka, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka – wystąpiła w Dzień Dobry TVN. Zaprezentowała tam energetyczny utwór „Violin fire” i opowiedziała o swojej pasji

Basia Kawa wychowała się w Sędziszowie Młp. Obecnie mieszka w Gdańsku, gdzie pod okiem specjalistów doskonali swoje umiejętności.
Dziś artystka koncertuje po całej Polsce i poza jej granicami. Jest właścicielką jedynych w Polsce elektrycznych, pięciostrunowych, spersonalizowanych dla niej skrzypiec skonstruowanych w Stanach Zjednoczonych przez Johna Jordana.

O tym wyjątkowym instrumencie i swojej wielkiej pasji do muzyki opowiedziała w popularnym show śniadaniowym, Dzień Dobry TVN.

Wcześniej jednak zagrała swój utwór „Violin fire”. Uznanie prowadzących, Doroty Wellman i Marcina Prokopa, wzbudziła swoją energią.

– Skrzypce często kojarzą się z instrumentem spokojnym, lirycznym, czasem nawet nudnym. Ja chcę to oblicze odczarować, bo skrzypce mają w sobie niesamowitą moc i energię. Stąd tytuł mojego kawałka „Violin in fire”. Chcę dzięki niemu pokazać „ogień”, który drzemie w tym instrumencie – wyjaśniała sędziszowianka.
Dorota Wellman zauważyła, że Basia ma bardzo małe, niemalże dziecięce dłonie. Z tego wnioskowała, że jej skrzypce musiały zostać zrobione na zamówienie.

– Piąta struna daje „ciemne” brzmienie. Takie mi się marzyło. Mam jednak za małą dłoń, żeby grać na altówce, wiolonczeli, nie mówiąc już o kontrabasie. Stąd pomysł na pięciostrunowe skrzypce. Na szczęście John Jordan zgodził się zwęzić gryf specjalnie dla mnie – mówiła Basia.

W czym tkwi fenomen skrzypiec elektrycznych?

– Mogę dzięki nim dowolnie modyfikować brzmienie. Skrzypce mogą brzmieć słodko, gorzko, rockowo, chropowato. „Dopinam” różne efekty, bo mam swój przester. Mogę więc dużo więcej niż w przypadku skrzypiec klasycznych. Wymaga to cierpliwości i wytrwałości. Bez tego nie da się uzyskać zadowalającego poziomu gry. Jednak za każdym razem, kiedy zadaję sobie pytanie, co chcę robić w życiu, odpowiadam: śpiewać, grać na skrzypcach, pisać piosenki i koncertować. Jest to co coś, co mnie fascynuje i co absolutnie uwielbiam – dodała.
Wywiad z Basią Kawą w Dzień Dobry TVN obejrzycie poniżej.

Basia Kawa z Sędziszowa Młp. w Dzień Dobry TVN

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.