Burza wokół nazwy Góry Ropczyckiej. Są też decyzje

Nie zgadzają się na zmianę Góry Ropczyckiej na Królewską

Radni zrezygnowali z wnioskowania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy z Góry Ropczyckiej na Górę Królewską. Podjęto też decyzję o kolejnych konsultacjach społecznych w tej sprawie.

Sprawą Góry Ropczyckiej radni zajmują się od ponad dwóch lat. Burmistrz Bogusław Kmieć podkreśla, że stało się tak z inicjatywy samych mieszkańców.




Wniosek mieszkańców

– Tego tematu w ogóle by nie było, gdyby nie wniosek zebrania wiejskiego w Górze Ropczyckiej. Ono dotyczyło innej kwestii, a związane było z poszerzeniem granic administracyjnych miasta, na co mieszkańcy nie wyrazili zgody. Natomiast zawnioskowali do Rady Miejskiej o to, aby zmienić nazwę miejscowości Góra Ropczycka na Górę Królewską. Za takim wnioskiem zagłosowały 104 osoby, przeciw była jedna, 19 wstrzymało się od głosu. A więc zebranie wiejskie było za tym, że żeby taki wniosek do rady złożyć; a następnie wojewodę, poprzez MSWiA do pana premiera.

– Nieprawdą więc było to, co pojawiło się potem w mediach społecznościowych, że to włodarze chcą na siłę mieszkańców uszczęśliwić. Tak nie jest. To było wniosek mieszkańców. Zarzuca się nam, że nie było konsultacji społecznych. Kolejna nieprawda. One odbyły się 1 marca 2020 roku w formie zebrania wiejskiego. W tym spotkaniu każdy mieszkaniec Góry Ropczyckiej mógł wziąć udział i wyrazić swój pogląd na ten temat. W zebraniu wzięło udział 89 osób,  głosowało 81. Na tak było 44 – przypomniał burmistrz.




Głos w tej sprawie zabrała również Teresa Waleń, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej:

– Mimo wszystko konsultacje w sprawie zmiany nazwy zostały przegłosowane. Większość uczestników zebrania wiejskiego była za zmianą nazwy miejscowości. Szkoda tylko, że tak mało ludzi w tym uczestniczyło. Następnie ta uchwała wpłynęła do Rady w celu dalszego procedowania. Potem jednak wybuchła epidemia i nie mieliśmy możliwości zajęcia się sprawą.

„Chcemy Góry Ropczyckiej”

W kwietniu 2021 roku przeciwnicy zmiany nazwy miejscowości wystosowali do Rady Miejskiej pismo, pod którym podpisało się 347 osób. Podstawowym argumentem, który podniesiono, to wysokie koszty zmiany nazwy miejscowości. Oto treść tego pisma:

„My mieszkańcy kategorycznie sprzeciwiamy się zmianie nazwy naszej miejscowości. Nazwa „Góra Ropczycka” funkcjonuje od XVIII wieku, wrosła więc w naszą historię. Wszyscy do nie się przyzwyczaili i z nią się utożsamiają. Nie wyobrażamy sobie więc wprowadzenia nowej nazwy bez naszej zgody. To my jesteśmy mieszkańcami tej miejscowości i to my przede wszystkim mamy prawo o niej decydować. Zmiana nazwy, ani nie poprawi nam standardu życia, ani nie podniesie prestiżu miejscowości.




Wyłącznie będzie generować dla nas koszty: wymiana dokumentów, zmiana pieczątki oraz logo firm itp. Ponadto będą musiały zostać poniesione koszty z budżetu gminy, to znaczy z naszych podatków, na wykonanie operatu geodezyjnego nowej numeracji. Orientacyjny koszt takiej dokumentacji, według informacji z Urzędu Miejskiego, wynosi około 73 tysiące złotych.

Zamiast wydatkować duże pieniądze na opracowanie niepotrzebnych dokumentów, lepiej przeznaczyć je na lokalne inwestycje: przebudowa wodociągu, który ma ponad 50 lat; budowa drogi na cmentarz czy siłowni plenerowej. Ponowna próba wniesienia projektu uchwały na sesję Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy Góry Ropczyckiej bez konsultacji z nami jest niedopuszczalna. Wnosimy sprzeciw wobec decydowania o nas bez nas (…)”.

W tej sytuacji samorząd Sędziszowa Młp. stanął przed nie lada wyzwaniem. Gdzie jest ta właściwa większość mieszkańców: czy na zebraniu, w którym wnioskowano o nazwę; czy może w 347 podpisach, które znajdują się pod petycją z protestem?




Będą kolejne konsultacje

Ostatecznie radni zdecydowali o wycofaniu się z wnioskowania do MSWiA o zmianę nazwy Góry Ropczyckiej. Podjęli również uchwałę o ponownych konsultacjach społecznych. Odbędą się one 20 marca w Szkole Podstawowej w Górze Ropczyckiej.

– Myślę ,że to jest słuszna decyzja, że odniesiemy się jeszcze raz do mieszkańców. Jestem pewien, że tą decyzję mieszkańców wspólnie uszanujemy – oświadczył sędziszowski burmistrz.

Apel do mieszkańców Góry Ropczyckiej wystosowała również radna Teresa Waleń:

– To nie jest tak, że Rada Miejska zmieni wam nazwę. To wy powinniście dojrzeć do tego. Jest demokracja, powinniście zorganizować zebranie, zmobilizować ludzi; a nie tak, że przyjdzie kilka osób, które zadecydują za wszystkich. Tymczasem my jako radni z tym problemem musimy się borykać w zasadzie dwa lata. Decyzję muszą podjąć sami mieszkańcy – zaznaczyła.




Do tematu powrócimy.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.