Dzieci z Ukrainy zablokują miejsca w przedszkolach?

Czy "Ługi Wolickie" staną się atrakcją turystyczną?

Rada Miejska w Sędziszowie Młp. zwolniła uchodźców z Ukrainy z opłat za korzystanie z usług przedszkoli publicznych na terenie gminy. Ulga ta obowiązuje przez półtora roku.

Uchwała jest jedną z form pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy schronili się w gminie. Zwolnienie z opłaty dotyczy publicznych przedszkoli.
– W związku z sytuacją nastąpiło ustawowe zwiększenie liczb miejsc w przedszkolach z 25 do 29, co jest dedykowane uchodźcom. Chciałbym jednak zdementować plotki, które pojawiają się na ten temat, i podkreślić, że żadne dziecko ukraińskie polskiemu miejsca nie zabierze. Wręcz przeciwnie, mamy większe oddziały, będzie więc większa subwencja oświatowa, czyli będzie to dla nas pozytyw finansowy – zaznaczył burmistrz Bogusław Kmieć (na zdjęciu).

Na terenie sędziszowskiej gminy zarejestrowanych jest około 250 uchodźców. Są to w większości kobiety z dziećmi. Nieoficjalna liczba Ukraińców  może być większa, bowiem wielu z nich jest tu tymczasowo.

Z informacji przedstawionych na sesji Rady Miejskiej 29 marca 2022 roku wynika, że w podstawówkach  i przedszkolach publicznych na terenie gminy zarejestrowanych było 52 ukraińskich uczniów.
  • Przedszkole nr 1 – dwoje dzieci z Ukrainy.
  • Przedszkole nr 2 – 9,
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – 10,
  • SP nr 3 w Sędziszowie Młp. – 22,
  • SP nr 5 na osiedlu Kawęczyn – 6,
  • szkoła w Będziemyślu – 4,
  • SP w Krzywej – 1,
  • SP w Czarnej Sędziszowskiej – 1.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.