Pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Małopolskiego skończyła sto lat

Pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Małopolskiego skończyła sto lat

W Święto Zakochanych, we wtorek (14.02) sto lat ukończyła pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Młp. Jubilatce życzymy kolejnych lat w zdrowiu.

Pani Helena Burkiewicz urodziła się 14 lutego 1923 r. w miejscowości Sołotwina, koło Stanisławowa (dziś zachodnia Ukraina). Życie nie było tam łatwe.  Jej ojciec pracował jako urzędnik sądowy, a mama zajmowała się domem. Pani Helena miała liczne rodzeństwo: dwie siostry i sześcioro braci.
Z obawy o życie (UPA) w 1944 roku cała rodzina uciekła do Rzeszowa. Tam pani Helena krótko pracowała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

W 1952 roku wyszła za mąż za Władysława Burkiewicza. Byli szczęśliwym małżeństwem przez 64 lata, mieli czworo dzieci: dwie córki i dwóch synów.

– Rodzice starali się nas wychować według wartości, które sami wyznawali, przekazali nam to co najcenniejsze – wiarę w Boga. Również Ojczyzna była dla nich bardzo ważna, uczyli nas historii tej niezakłamanej. Gdy byliśmy dziećmi, Mama szyła dla nas piękne ubranka, potrafiła tez szydełkować i robić na drutach. Lubiła czytać i zaraziła też nas tą pasją. Zawsze była wrażliwa na przyrodę, kochała ogród, kwiaty i zioła – przekazują dzieci pani Heleny.
W 1975 roku Burkiewiczowie przenieśli się do Sędziszowa Młp., gdzie przez wiele lat prowadzili gospodarstwo rolne.  W trudnych momentach powtarzała: „pamiętaj, jutro jest nowy dzień, nowa szansa, jutro wszystko może się zmienić.

Pani Helena od prawie czterech lat nie wstaje z łóżka. Choć słabiutka fizycznie, jest pogodna duchowo. Doczekała się piątki wnucząt i pięciorga prawnuków.

Do mieszkanek sędziszowskiej gminy, które również ukończyły sto lat należą również:
  • Honorata Miś z Boreczku – 27 grudnia 2022 r. świętowała swoje 103 urodziny,
  • Bronisława Czapka z Boreczku – 13 lutego 2023 r. ukończyła również 103 lata,
  • Helena Drozd z Góry Ropczyckiej – 18 czerwca 2022 r. skończyła 100 lat.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.