Pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Małopolskiego skończyła sto lat

Pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Małopolskiego skończyła sto lat

W Święto Zakochanych, we wtorek (14.02) sto lat ukończyła pani Helena Burkiewicz z Sędziszowa Młp. Jubilatce życzymy kolejnych lat w zdrowiu.

Pani Helena Burkiewicz urodziła się 14 lutego 1923 r. w miejscowości Sołotwina, koło Stanisławowa (dziś zachodnia Ukraina). Życie nie było tam łatwe.  Jej ojciec pracował jako urzędnik sądowy, a mama zajmowała się domem. Pani Helena miała liczne rodzeństwo: dwie siostry i sześcioro braci.




Z obawy o życie (UPA) w 1944 roku cała rodzina uciekła do Rzeszowa. Tam pani Helena krótko pracowała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

W 1952 roku wyszła za mąż za Władysława Burkiewicza. Byli szczęśliwym małżeństwem przez 64 lata, mieli czworo dzieci: dwie córki i dwóch synów.

– Rodzice starali się nas wychować według wartości, które sami wyznawali, przekazali nam to co najcenniejsze – wiarę w Boga. Również Ojczyzna była dla nich bardzo ważna, uczyli nas historii tej niezakłamanej. Gdy byliśmy dziećmi, Mama szyła dla nas piękne ubranka, potrafiła tez szydełkować i robić na drutach. Lubiła czytać i zaraziła też nas tą pasją. Zawsze była wrażliwa na przyrodę, kochała ogród, kwiaty i zioła – przekazują dzieci pani Heleny.




W 1975 roku Burkiewiczowie przenieśli się do Sędziszowa Młp., gdzie przez wiele lat prowadzili gospodarstwo rolne.  W trudnych momentach powtarzała: „pamiętaj, jutro jest nowy dzień, nowa szansa, jutro wszystko może się zmienić.

Pani Helena od prawie czterech lat nie wstaje z łóżka. Choć słabiutka fizycznie, jest pogodna duchowo. Doczekała się piątki wnucząt i pięciorga prawnuków.

Do mieszkanek sędziszowskiej gminy, które również ukończyły sto lat należą również:




  • Honorata Miś z Boreczku – 27 grudnia 2022 r. świętowała swoje 103 urodziny,
  • Bronisława Czapka z Boreczku – 13 lutego 2023 r. ukończyła również 103 lata,
  • Helena Drozd z Góry Ropczyckiej – 18 czerwca 2022 r. skończyła 100 lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.