Sędziszów Młp. będzie miał nową stację kolejową

Sędziszów Młp. będzie miał nową stację kolejową

Przy ulicy Grunwaldzkiej powstanie nowa stację kolejową. Będzie ona nosiła nazwę „Sędziszów Młp. Wschodni”. Dodatkowo na terenie miasta wybudowany zostanie węzeł przesiadkowy dla zmotoryzowanych użytkowników kolei.

Budowa stacji „Sędziszów Młp” stanie się faktem dzięki programowi Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. To przedsięwzięcie warte ponad 700 milionów zł.
Nowe pociągi

Celem jest możliwie jak największe skomunikowanie Rzeszowa z Dębicą, Przeworskiem, Strzyżowem, Kolbuszową oraz mniejszymi miejscowościami.

PKA uzupełni ofertę połączeń regionalnych i wspólnie będą jeździć w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi co godzinę. W weekendy co dwie godziny.

Do obsługi PKA zakupiono nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa spalinowe  składy. Są nowoczesne i gwarantują odpowiedni komfort podróżowania.

– To między innymi większa liczba drzwi dla szybszej wymiany pasażerów, zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami oraz wewnętrznymi monitorami. Będzie też przystankowy system informacji. Pociągi będą mieć monitoring oraz biletomaty umożliwiające gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności. Do tego klimatyzacja, system gaszenia pożaru i zliczania podróżnych. Są też ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla podróżnych z dziećmi czy rowerzystów – wyliczała Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego.
Operatorem PKA będzie spółka „PolRegio”, przewoźnik wyłoniony w trybie przetargu. Będzie on także realizował pozostałe połączenia regionalne na Podkarpaciu. Fakt ten jest dość istotny dla pasażerów, gdyż będą mogli korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny bilet.

Bilet zintegrowany

Elementem projektu jest bilet zintegrowany, dzięki któremu pasażer może pojechać do Rzeszowa, a tam poruszać się komunikacją miejską.

Z dobrodziejstw PKA mogą już korzystać m.in. mieszkańcy Sędziszowa Młp., którzy podróżują pociągami relacji Rzeszów-Dębica-Rzeszów. Na tej trasie są już nowe przystanki: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. Teraz powstanie kolejny – „Sędziszów Młp. Wschodni” przy ul. Grunwaldzkiej. Jego budowa ruszy w najbliższych miesiącach.

Burmistrz Bogusław Kmieć podkreśla, że to kolejna inwestycja w mieście w kolej.

– Mamy zmodernizowaną stację i nowo wybudowany dworzec. Teraz będziemy przystanek kolejowy, który powstanie w ramach PKA. Jako samorząd uczestniczymy w tym projekcie. Będziemy tworzyć węzeł przesiadkowy, aby mieszkańcy mogli w sposób swobodny mogli dostać się na nasz dworzec i na stację Sędziszów Młp. Wschodni – mówił burmistrz Kmieć.
– Budowa tego typu przystanków jest nowym myśleniem w naszej spółce. Staramy się zagęszczać liczbę punktów, z których mogą korzystać nasi potencjalni podróżni – oświadczył Arnold Bresch, dyrektor d.s. realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.