Wandale, którzy zniszczyli Ratusz, nadal są bezkarni

Atak antyszczepionkowców na... ratusz [ZDJĘCIA]

Wciąż bezkarni są wandale, którzy prawie miesiąc temu zdewastowali Ratusz. Wiadomo, że było ich dwóch, i że oprócz siedziby władz miejskich, zniszczyli także mur klasztoru. Wiemy również, ile będzie to kosztowało.

Zabytkowy, XVII-wieczny Ratusz padł ofiarą wandali w środę (19.01). około godziny 3:10. Na elewacji budynku pojawiły się namalowane czarnym sprayem wulgarne rysunki, w tym męskich genitaliów.
Były również napisy krytykujące koronawirusa i szczepienia przeciwko niemu. Były to między innymi: „Covid 19 Kłamstwo”, „Czwarta szpryca”, „Wstydzi się Was kraj”.

Wandale, którzy zniszczyli Ratusz, nadal są bezkarni

Sprawę zgłoszono na policję. Temat ten na ostatniej sesji Rady Miejskiej poruszył radny Marek Fularz:

Czy prawdą jest, że monitoring, który znajduje się w Ratuszu, nie funkcjonował wtedy, kiedy doszło do tego aktu wandalizmu? Jeśli tak, to z jakich przyczyn? – dopytywał radny Fularz.
Co na to burmistrz Bogusław Kmieć?

– To prawda, że kamery przemysłowe, które są usytuowane na budynku Ratuszu, w tym czasie nie rejestrowały obrazu. Stało się tak ze względu na wyłączony rejestrator. Inne kamery, które są usytuowane w okolicach Rynku oraz w innych miejscach miasta i gminy, zarejestrowały cało zajście. Znamy dzięki temu trasę, jaką przemieszczali się sprawcy tego aktu wandalizmu. Kolejne kamery, które znajdują się obok stawu Skrzynczyna, nagrały dwóch osobników, którzy jeszcze jedno lub dwa hasła zapisali na murze klasztoru. Sprawę zgłosiliśmy na policję. Ona prowadzi czynności w tej sprawie. Wierzymy, że uda się sprawców wykryć – zaznaczył.

Burmistrz zdradził również, ile będzie kosztowała naprawia elewacji Ratusza.

– Koszty remontu szacowanie na około 100 000 zł. Bo trzeba będzie wyremontować elewację całego Ratusza. Nie da się zamalować napisów tak, żeby nie było po tym śladu w postaci paska. Nie da się tak dobrać odcienia farby, żeby było jak dawniej; nawet gdybyśmy próbowali to zrobić tym samym kodem farby. Czas i słońce powodują, że kolor elewacji zmienia się i nie da się zakryć tych napisów sposób niewidoczny. A chcemy to zrobić porządnie, ponieważ jest to centralne miejsce naszego miasta, a Ratusz jest jego reprezentacyjnym budynkiem – dodał.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.