Kontrowersyjna wycena budynku szkoły nr 2

Czy "Ługi Wolickie" staną się atrakcją turystyczną?

Półtora roku temu podpisano umowę w sprawie przekazania Szpitalowi Powiatowemu w Sędziszowie Młp. budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 2. Dziś sprawa utkwiła w martwym punkcie. Poszło o duże pieniądze.

Pomieszczenia byłej szkoły nr 2 ma zająć Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, który ma ograniczoną liczbę łóżek. Są tam kolejki i pełne obłożenie.
Na działce, która otacza budynek „Dwójki”, mają pojawić się parkingi i  być może obiekt szpitalny.

Obecnie zarządcami sędziszowskiego szpitala po połowie są Urząd Miejski i starostwo. Taka struktura własnościowa ma być utrzymana także w budynku po Szkole Podstawowej nr 2 i otaczającej go działce.

Umowa między starostą Witoldem Darłakiem i burmistrzem Bogusławem Kmieciem była taka, że powiat będzie musiał zapłacić gminie połowę wartości przejętego budynku. Płatność za nieruchomość miała się odbywać w ratach przez okres pięciu lat.

Dodatkowo starostwo przekaże gminie ponad trzy hektary działki na osiedlu Borek Wielki.

Sędziszowski szpital przejmie budynek po szkole nr 2

Prace związane z adaptacją pomieszczeń byłej szkoły miały ruszyć w tym roku. Tymczasem ich nie ma i długo nie będzie. Poszło o pieniądze i to duże.

– Temat jest no taki dosyć kontrowersyjny w kwestiach dogadania się, ale przecież pewne decyzje zapadły i strony były dogadane. Trochę się tym martwię i boję się tego pingpongowa na linii starostwo – sędziszowski ratusz. Trzeba w końcu z tym ruszyć do przodu, aby móc ubiegać się o jakieś pieniądze zewnętrzne na adaptację pomieszczeń szkoły nr 2 pod kątem szpitala – apelował na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp. Jerzy Kiebała, radny powiatu.
Burmistrz zapewnił, że porozumienie ze starostwem jest podpisane i w dalszym ciągu obowiązuje.

– Umówiliśmy się, że będziemy właścicielami połowy budynku szkoły, tak żeby zachować pewną kontrolę nad tym mieniem. Starostwo miała tą pozostałą część odkupić, rozkładając odpłatność na 5 lat. Mieliśmy też pozyskać 3 ha terenów przy drodze serwisowej autostrady A4, a które starostwo pozyskało ze Skarbu Państwa. Mieliśmy dla tego terenu opracować plan zagospodarowania przestrzennego, i to się dzieje.

– Natomiast zmieniły się dwie rzeczy. Jedna związana jest z formą płatności za ten budynek. Planowaliśmy, że pierwsza rata będzie w tym roku. Zarząd Powiatu zwrócił się jednak do nas z prośbą o odroczenie o rok. Zgodziliśmy się na to. Znacznie poważniejszą sprawą jest wycena połowy szkoły. Poprzednie dwie wyceny były porównywalne i mówiły o ok. 7 mln zł. Natomiast zaskoczyła mnie nie tylko jako burmistrza, ale jako człowieka sytuacja, że trzecia wycena jest o 4 mln zł niższa. Spadła z 7 mln zł do 3 mln zł.
– Zależy na tym, żebyśmy poznali realną wartość tego budynku, bo ja już nie wiem teraz, ile on kosztuje. Uważam, że coś jest nie tak: albo w pierwszych dwóch wycenach, albo w trzeciej. Dlatego chcemy zlecić opracowanie operatu przez rzeczoznawcę majątkowego z zewnątrz. Będziemy pewnie musieli więcej zapłacić, ale chcemy poznać prawdziwą wartość tego budynku. To są zbyt duża różnice, żeby podchodzić do tego tak beztrosko.

– Chcemy więc zlecić ponowną wycenę. Myślę, że każdy by na moim miejscu by tak zrobił. Jeśli ten operat potwierdzi trzecią wycenę, to przyjmiemy to do wiadomości – dodał burmistrz.
Kontrowersyjna wycena budynku szkoły nr 2
Budynek po Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim.
O Sędziszów Lokalnie 446 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a w szczególności z gmin: Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Iwierzyce, Ostrów i Wielopole Skrzyńskie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@sedziszowlokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.